Kompressziós harisnyát általában a vénás keringési rendszer, vagy a nyirokkeringési rendszer valamilyen rendellenessége esetén ajánlott viselni. A hölgyek közül azonban egyre többen döntenek a különböző erősségű, esztétikus, divatos kompressziós harisnyák viselése mellett, a fent említett problémák megelőzése céljából.
gyakrabban előforduló vénás panaszok kialakulásának különböző okai lehetnek: az örökletes, visszerességre való hajlam, mozgásszegény életmód, túlsúly, várandósság, egyaránt szerepel a rizikófaktorok között.
Az a harisnya tekinthető kompressziós harisnyának, melynek szorító hatása bokánál a legintenzívebb, a lábon felfelé haladva fokozatosan csökken. Amennyiben a kompressziós hatást bokánál 100 %-nak tekintjük, addig térdnél 70 %-ra, míg combtőnél 40 %-ra csökken.
Ennek magyarázata, hogy a bokánál jelentősebb szorító hatás lentről, a boka irányából a vénás vért felfelé, a gyengébb szorító erő irányába kényszeríti.
A szorító erő mértékegysége a higanymilliméter (Hgmm)
A legenyhébb, preventív hatású harisnyák 7-9, 15-18 Hgmm erősségűek, vékony, de erős szálból, esztétikus kivitelben, többféle színben készülnek. Térd-, combtőig érő és harisnyanadrág formában kaphatóak. A várandós hölgyeknek speciális szabásúak kerülnek forgalomba.
A gyógyharisnyáknál a kompresszió erőssége alapján 4 fokozatot különböztetünk meg, római számokkal jelölve. (I., II., III., IV.)
- I. kompressziós fokozat (20-30 Hgmm)
Kizárólag megelőzésre. Hajszálerek kezdődő tágulata, fáradékony lábak, a fent említett rizikófaktorok megléte esetén.
TB által nem támogatott.
- A II. III. IV. kompressziós fokozatúak TB támogatottak, szakorvosok a beteg állapotát figyelembe véve határozzák meg a megfelelő erősséget.
A harisnyák különböző hosszban készülnek:
- térdig érő (AD)
- combközépig érő (AF)
- combtőig érő (AG)
- harisnyanadrág (AM).
A lábujjaknál lehetnek zártak, vagy nyitottak.
Méretvétel alapján dönthető el, hogy standard, vagy egyedi gyártású termékre van szükség az adott végtagra.